Poruszę dziś temat, z którym się spotkał każdy z nas – chodzi o wpływ złości na nasze życie. A dlaczego taki temat?

 • po pierwsze dlatego, że czytam na ten temat własnie coś ciekawego
 • po drugie dlatego, że złość w moim życiu gości dość często. Bardzo łatwo można mnie wyprowadzić z równowagi. Szybko tracę cierpliwość. Reaguję krzykiem. Atakuję. A to dlaczego – dlatego że trudno jest mi nad nią zapanować, choć bardzo się staram. Ale w chwilach złości tracę zdrowy rozsądek. Złość bierze górę. Myślę że jak będę głośniejsza i im silniej będę stawiać na swoim tym prędzej coś wskóram, to ja wygram, to ja będę górą.

Codzienność przysparza nam wiele stresów. Praca, porządki w domu, przygotowywanie potraw czy zakupy – napięcie murowane. Tak było i u mnie. Od słowa do słowa i kłótnia murowana. Z każdą chwilą coraz głośniej. Moje argumenty przeciwko jego argumentom.

 


I kto ma racje? Żadne strona nie chce ustąpić – no bo jak tu ustąpić – JAK MA SIĘ RACJĘ 🙂


 

Purpurowa ze złości rzucam na łózko kupione rzeczy  i  kategorycznie oświadczam, że już NIGDY, ale to nigdy nic ode mnie nie dostanie. Wyszłam wielce oburzona i pełna złości. Siedziałam i obmyślałam jak tu się jeszcze odgryźć – w końcu mój majestat został wielce naruszony.

Złość wcale nie ustąpiła jak już wszystko z siebie wyrzuciłam, wręcz przeciwnie sama ja w sobie nadal pielęgnowałam i podsycałam ciągle przypominając sobie scenę kłótni. I ten stan trwał…..i trwał parę dni. Muszę przyznać, że już dawno tak długo  złość nie trzymała mnie w swojej władzy, ale niestety tym razem poddałam się jej bez najmniejszego namysłu. Były chwile kiedy już złość odpuszczała mnie, ale każde najmniejsze przewinienie z jego strony na nowo ja wzburzało i wszystko zaczynało się od początku.

 


Żal, pretensje, rozgoryczenie…..a później smutek i przygnębienie.


 

Koniec końców zgoda i tak przyszła. Złość już chyba na tyle opadał, że można było dopuścić do swojej główki jakieś bardziej racjonale argumenty.

Złość jest wszędzie, na każdym kroku można się z nią spotkać. Sceny złości, agresji pojawiają się w naszym życiu niemal codziennie – telewizja czy internet są nią przesiąknięte. Nawet dziś, tuż zanim zaczęłam pisać – ktoś w necie mi już zdążył ciśnienie podnieść. Nasza codzienność obfituję w tę emocję. Krzyki wrzaski – to tylko jej pierwsze oznaki. Trzaskanie drzwiami, popychanie czy jawne bicie to już coś więcej, tutaj kontrola, a raczej jej brak jest bardzo wyraźny.

 

złość

złość

Będąc pod wpływem tej emocji zapominamy o racjonalnym myśleniu. Coś dzieje się z nami w środku nad czym nie potrafimy zapanować. Ktoś nas atakuje my odpowiadamy tym samym. Każdy czuje się pokrzywdzony, i nikt nie chce ustąpić. I tylko czekamy aż przydarzy się odpowiednia sytuacja, abyśmy mogli wbić komuś kołek w serce. Aby się odegrać, aby pokazać kto tutaj jest górą. Aby dopiec tej drugiej stronie, żeby zapamiętała na całe życie, że z nami się nie zadziera.

Przecież nie można stać jak ciele, kiedy inni nas obrzucają błotem, musimy się bronić. W przeciwnym razie wezmą nas za jakąś ofiarę losu, za jakiegoś nieudacznika, na którym można sobie buty wycierać. A my chcemy być silni, stanowczy i zawsze mieć rację.  Jeżeli nic nie zrobimy w przyszłości sytuacja na pewno będzie się powtarzać.

Złość zaburza nasze kontakty z innymi, szczególnie bolesne jest to, gdy pojawia się w związku dwojga osób. Osób sobie bliskich. Niszczy wtedy ich intymność. Obrzucamy się błotem, a później chcemy bliskości. Przecież słowa wyrzucane w gniewie nie rozpływają się gdzieś w eterze. One są, trafiają w nas zadając bolesne rany. Czy naprawdę chcemy ranić osobę, którą kochamy? Nie, zapewne nie chcemy, a jednak się to nam zdarza.

 


Więc co  robić, aby było dobrze? Czy chcemy być tylko górą i zawsze zwyciężać? Czy nauczyć się  jak racjonalnie rozwiązać konflikty i nie narażać się na wybuchy złości? Czy chcemy aby dochodziło do jakiegoś kompromisu, czy do kilkudniowych napięć?


 

Nie znam lekarstwa na te nasze bolączki, ale myślę ze może w tym wypadku pielęgnowanie w sobie  nie złości, ale miłości, zrozumienia i chęci bycia razem może być dobrym rozwiązaniem. Zastanowienie się nad dobrymi stronami, a później roztrząsanie kłótni. Czy chcę nadal w niej być? Czy jestem szczęśliwy kłócą się?  Rozumiem duma często nie pozwala tobie pierwszemu/ tobie pierwszej wyciągnąć ręki. Ale czy chcę być w takim stanie, czy chcę go zmienić?

Bierzesz wtedy chłopa sadzasz na krześle przed sobą i tłumaczysz …..

“Zraniły mnie twoje słowa bardzo boleśnie, ale bardzo cię kocham i nie chcę się z tobą kłócić. Nie chcę mijać cię na  korytarzu obojętnie, ale przytulać się do ciebie w każdym momencie. Co było to było, poniosło nas, zapewne nie ostatni raz…..”

Jeżeli cię wtedy nie przytuli to okaże się największym burakiem na świecie. A jeszcze jedno  – nie przepraszaj – jak tego naprawdę nie czujesz.

Z dedykacją dla samej siebie.

 

 

 

10 Comments

Angelika | Asfashion Grudzień 20, 2017 at 9:03 pm

Ja z reguły nie jestem osobą nerwowa dopóki nie nadepnie się mi na piete. Niestety albo stety jak ktoś na prawdę mnie wkurzy mówię wszystko w prost jak leci.

  Swoboda umysłu Grudzień 21, 2017 at 1:36 pm

  Dokładnie tak jak ja …..Witam w klubie 🙂

blopmeve Grudzień 21, 2017 at 7:44 am

Every weekend i used to visit this site, for the reason that i want enjoyment, for the reason that this this web page conations really fastidious funny material too.
Anonymous links

  Swoboda umysłu Grudzień 21, 2017 at 1:39 pm

  I hope that every time a smile appears on your face …. your website also stimulates and adds vigor 🙂

Justyna Grudzień 22, 2017 at 1:02 pm

Czasem pomaga liczenie do… 10, czasem i do 100 nie wystarczy! Zawsze trzeba odetchnąć głęboko trzy razy i zacząć jeszcze raz! O ile nam zależy na tej osobie… trudne to!

Monika Grudzień 27, 2017 at 11:37 pm

Bardzo ciekawy i ważny artykuł . Ja zazwyczaj jestem spokojną osobą, ale jak się ktoś mnie zdenerwuje, to wyrzucam z siebie wszystkie żale.

aneta Luty 17, 2018 at 3:07 pm

Ja staram się od razu mówić co mi nie pasi, dzięki temu nie narasta we mnie złość

  Swoboda umysłu Luty 17, 2018 at 4:50 pm

  Mnie tam ciągle coś nie pasi 🙂 ale takie małe nie “pasi” to nic…..wtedy zazwyczaj nic nie mówię …..ale jak już bardzo nie pasi to rzucam czym popadnie, nawet myszka od komputera

alexanderkowo.blogspot.com Luty 17, 2018 at 5:34 pm

Powiem tak, czasem tak ciężko, bo ta duma nie pozwala się pierwszemu odezwać, a tak naprawdę ten jest dorosly, kto pierwszy wyciagnie rękę.

Ewa Wróblewska Luty 17, 2018 at 9:05 pm

Zawsze się należy starać dogadać. Nie odpuścić, póki wszystko nie będzie jasne.

Leave a Comment

This is a Sidebar position. Add your widgets in this position using Default Sidebar or a custom sidebar.