Menu Zamknij

Objawy depresji – smutek, rozżalenie, zalewanie łzami

Objawy depresji

Objawy depresji opisałam również w poście Oznaki depresji – jakie symptomy są jej wyznacznikiem

Depresja w potocznym znaczeniu tego słowa to spadek, obniżenie nastroju, któremu towarzyszy smutek.

Większość z nas tak ją interpretuje. Często mówimy: “mam doła”, “dopadła mnie chandra”. Kojarzona z płaczem i ze spadkiem energii. Moim zdaniem, takie “normalne” obniżenie, wahania nastoju za depresję uznać nie można. Nie jest depresją smutek, który mija za dzień , bądź dwa, bowiem każdy w swoim życiu przezywa trudniejsze momenty, czego objawem może być jakiś nieprzyjemny afekt.


Depresja to coś więcej  to zapadanie się w ciemną stronę naszej osobowości, to często wszechogarniający nas lęk, to rozpacz nie mająca końca, to utrata nadziei, poczucie winy, bezradność,  bierność, to utrata chęci do życia.


Objawy depresji cechuje duża różnorodność – jedni są apatyczni, drudzy mogą być drażliwi. U jednych obserwujemy spowolnienie, wycofanie, zahamowanie, a u innych ciągłe pobudzenie, szczególnie u tych, którzy odczuwają wraz z depresją silny lęk. Ciągle się wiercą, nie potrafią znaleźć sobie miejsca, stąpają z nogi na nogę –  co chwilowo zmniejsza ich napięcie.

Objawy depresji według DSM to m.in.

  • nastrój depresyjny – odczuwanie smutku
  • utrata zainteresowania, niemożność czerpania przyjemności
  • utrata, bądź przyrost wagi
  • zaburzenia snu
  • pobudzenie bądź zahamowanie
  • zmęczenie, utrata energii
  • poczucie winy
  • spadek koncetracji
  • myśli samobójcze

Objawy depresji muszą utrzymywać się przynajmniej 2 tygodnie, aby można było stwierdzić chorobę, oczywiście nie wszystkie musza wystąpić, wystarczy 5 takich symptomów.

A wiec objawy depresji dotyczą zaburzeń nastroju, zaburzeń myślenia oraz  zaburzeń fizycznych.

Ktoś będąc  w depresji mówiąc o tym jak się czuje powiedziałaby….jestem smutny, przygnębiony, załamany, czuję się bezwartościowy, zawstydzony, winny. Może również powiedzieć boli mnie głowa, bądź jaką inna część ciała np. kręgosłup, co ma związek z napięciem jakie odczuwa.

Poczucie winy, smutek i utrata nadziei to moim znaniem osiowe objawy depresji. Całkowita utrata nadziei, nie wierzy się w nic, nic nie jest w stanie wyrwać z dna, w którym się znalazł, wszystko odbiera się negatywnie. Negatywizm przejął kontrolę nad postrzeganiem świata, jak i samego siebie, widzi się wszystko przez pryzmat ciemnych, pesymistycznych barw. Nie ma nic pozytywnego – świat jest okrutny, surowy, nieprzychylny, a chora osoba – słaba, bezbronna i skazana na wieczne potępienie………ziemskie jak i doczesne.

Objawy depresji
Objawy depresji

Smutek, rozżalenie, częste zalewanie łzami dominuje w codziennej egzystencji, jeżeli można to tak nazwać , albo raczej wegetacji……..


Gorszy nastrój jest szczególnie odczuwalny rano, kiedy to zazwyczaj po nieprzespanej nocy, trzeba się podnieść z łóżka, aby móc choć w minimalnym stopniu wywiązać się ze swoich obowiązków. Mam raczej tu na myśli ludzi nie w ciężkiej depresji, oni nie maja siły, aby opuścić łózko, zaniedbują wszystkie obowiązki, a często nawet własną higienę osobistą , czują się ciągle zmęczeni, wyczerpani, apatyczni.

Obserwując kogoś z boku, można by rzec “Niech żyje lenistwo” – nic bardziej mylnego. Ludzie ci naprawdę mają bardzo mało energii, ciągłe rozmyślania nad własnymi problemami pochłaniają ogromną jej ilość, nie wystarcza jej potem na żadne obowiązki. Może by chcieli coś zrobić, zacząć działać, ale będąc na samym dnie otchłani trudno im się wyrwać i ruszyć do przodu. Dlatego zauważamy w nich bierność, apatyczność, bezsilność, rezygnację.

Kolejny znaczący objaw depresji to utrata zainteresowania, a co gorsza to utrata zainteresowania rzeczami, które sprawiały przyjemność – chory nie czerpie już radości z ulubionego hobby, wszystko staje się nudne i niesatysfakcjonujące.

Osoby  dotychczas towarzyskie, teraz coraz częściej pozostają w domu, często odczuwając swoje  osamotnienie, czują się opuszczone i niezrozumiane przez otoczenie.


W depresji człowiek ma myśli często sprzeczne z rzeczywistością, zazwyczaj są to myśli negatywne. Wszelkie porażki odbiera zbyt osobiście, nie zastanawiając  się nad ich realnością. Uważa się za bezwartościowego – co skutkuje obniżeniem jego poczucia wartości, które i tak jest na bardzo niskim poziomie.


Objawy depresji
Objawy depresji

Utrata koncentracji to następny objaw depresji – osoba taka nie potrafi się nad niczym dłużej skupić, ciągle błądzi gdzieś myślami  i nie potrafi ich oswoić, to one nim rządzą. Podejmowanie decyzji przychodzi z wielkim trudem, a czasem stanie się wręcz niemożliwe, może stać się bardzo przytłaczające i odbierać resztki energii.

Poza zaburzeniami nastroju i myślenia, znaczącym objawem depresji są zaburzenia fizyczne. Chorzy często nie przesypiają nocy – zaburzenia snu to kolejne objawy depresji. Chory budzi się wczesnym rankiem, nie mogąc ponownie zasnąć, często przewraca się z boku na bok obsesyjnie  powracając myślami do wywołujących ból wspomnień. Zaburzenia odżywiania są również bardzo powszechne – widoczna często jest utrata wagi, jak również jej przyrost, trudności w przełykaniu pokarmu, czemu często towarzyszą nudności i wymioty. Chory traci zainteresowanie seksem, nie czerpie z niego radości, u mężczyzna częstym objawem są zaburzenia wzwodu.

Cierpiący na depresję często zbyt silnie interesują się swoim ciałem i każdym impulsem z niego płynącym. Każdy taki impuls odbierany jest jako oznaka śmiertelnej choroby, co wzmaga, i tak silny u nich niepokój.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *