Menu Zamknij

Nasza wrodzona, naturalna moralność – swoboda umysłu

kępiński

Dziedzictwo wpływa na nasze myśli, przeżycia, nasze uczucia, na naszą moralność, o czym wspominałam w poście Nieświadomość – nasze demony przeszłości

 Nasza moralność nie kształtuje się tylko pod wpływem środowiska, w którym żyjemy, czy się wychowywaliśmy, jest ona dana nam góry, zapisana w naszych genach.

Psychiatra Andrzej Kępiński nazywa ją „moralnością naturalną”. Każdy z nas rodzi się z nią. Naturalne prawo dane przez Wyższą Instancję. Złamanie go jest często odczuwane jako coś nieprzyjemnego, wręcz bardzo bolesnego. Natomiast postępowanie zgodnie z nim sprawia, że czujemy spokój, wewnętrzny ład i harmonię.


Kępiński pisał:  nagrodą za zachowanie tej naturalnej moralności jest „niebo” na ziemi, a sprzeniewierzenie się jej jest „piekłem” za życia.


Nieraz to co  musimy robić w danej sytuacji nie zgadza się z naszą wrodzoną moralnością.  Świat zmusza nas do bycia kimś nam obcym, nie pozwala nam być sobą.  Sprzeczność ta wywołuje w nas dyskomfort, odczuwamy wewnętrzne zakłamanie, ogromny ból i cierpienie.

Pamiętajmy, wszyscy jesteśmy różni, nie starajmy się na siłę przypodobać innym. Każdy z nas jest indywidualnością.

Naszą „wolność” zaburza nam coś nieznanego. Jesteśmy niewolnikami nieznanej siły tkwiącej w nas gdzieś głęboko. Jakaś niewidzialna ręka kieruje naszym życiem, czasem tylko docierają do nas pojedyncze cząsteczki tej tajemnej wiedzy pozwalając nam choć przez moment na zrozumienie wielkiego planu zapisanego gdzieś w gwiazdach. Więc jak pojmować naszą wolność, kiedy już na starcie jesteśmy zaprogramowani do wykonania wielkiego planu Wszechmocy.

Podążanie  drogą prowadzącą do odkrycia naszych nieświadomych, nieznanych, często „nieosobistych” mocy wyzwala w nas wolność.

Wolność, o której wcześniej nie  mieliśmy pojęcia. To „coś” co odkryjemy, „coś” co tkwi w nas, w naszych najgłębszych warstwach psychiki, „coś” , czym tak naprawdę my jesteśmy, punkt znajdujący się w centrum naszego mikrokosmosu – otwiera nam oczy na sprawy dotychczas nam obce.

Zauważamy rzeczy w inny sposób, nie tkwimy już  w naszym egoistycznym świecie, otwieramy się bardziej na innych, jesteśmy bardziej spontaniczni, czujemy się bardziej wolni.

Ta wolność jest jakby pełnią naszego życia.  Osiągnięcie takiej wolności nie jest sprawą łatwą. Takiej wolności nie doświadczymy analizując wszystko w przyziemny sposób.


Wolność taką możemy osiągnąć jedynie sercem, gdyż „serce zna sprawy, o których  rozum nie słyszał”.


Z tą Najwyższą Instancją, tkwiącą w każdym z nas, możemy połączyć się w każdej chwili. Wystarczy oderwanie się od kłopotów codziennego życia, uspokojenie własnych myśli, wyciszenie się, chęć dotarcia do swojej boskości.

Gdy odkryjemy te nadludzką moc nie będziemy już niewolnikami, nic nie zaburzy naszej wolności, wręcz przeciwnie ta „jasność” będzie prowadziła  nas po bezpiecznych, spokojnych drogach życia.

Najważniejsza „moc” naszego wewnętrznego „ja” jest i była z nami zawsze, komunikuje się z nami od chwili narodzin,  wystarczy jej słuchać, aby nasze życie nabrało barw.

Przeciwstawiając się naszemu wewnętrznemu głosowi schodzimy ze ścieżek prawdziwego życia. Będziemy błądzić, zawsze będzie nam czegoś brakować, tę pustkę będziemy wypełniać rożnymi przyziemnymi „przyjemnościami”, to wszystko po to, aby chwilowo zagłuszyć głos naszego prawdziwego „ja”.


Jak pisał Kępiński ” im większe w człowieku wewnętrzne rozbicie, poczucie własnej słabości, niepewności i lęku, tym większa tęsknota za czymś co go z powrotem scali, da pewność i wiarę w siebie” .


A to wszystko, pewność, wiarę i nadzieję osiągniemy,  gdy odnajdziemy siebie, odkryjemy siebie na nowo, wtedy pozbędziemy się leku i niepewności. Będziemy wiedzieć, co jest dobre dla nas,będziemy postępować zgodne z własnym wnętrzem, nigdy więcej nie odczujemy wewnętrznego zakłamania.

Dajmy naszej nieświadomości przemówić, ona  często wiem lepiej co jest dla nas dobre. Zatrzymajmy się na chwile i posłuchajmy siebie, wtedy nasze decyzje nie będą wywoływały w nas konfliktów. Poczujemy prawdziwą wolność.

muzyka relaksacyjna

Wyciszenie

Uwierz w siebie “Motywacja”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *