Menu Zamknij

Jestem Bogiem – co wyróżnia psychopatę – 10 typowych cech

psychopata

Chcą być podziwiani, uwielbiani, odbierani jako silne i niezależne osoby.  I często tak jest, szczególnie teraz, gdy w dzisiejszym świecie króluje dążenie do zdobycia sukcesu i władzy. To świat stworzony dla nich – psychopaci, socjopaci – bo różnie są nazywani, w takim świecie łatwo odnajdują swoją drogę. Niewrażliwi, bez skrupułów, bezwzględnie dążą do obranego celu.

To nie kryminaliści czy seryjni zabójcy – oni raczej są rzadkością – to raczej zwyczajni ludzie, których spotykamy na ulicy, w pracy czy w sklepie. Często nie jesteśmy świadomi tego, że osoba z która dziś rozmawialiśmy może być psychopatą. A po czym ich rozpoznać? Czy jest coś co ich wyróżnia z tłumu innych ludzi?

Ich wizerunek, wygląd zewnętrzny raczej nam dużo nie powie. Dzisiejszy świat jest pełen ludzi, którzy są dość ekstrawaganccy, ale to nie świadczy o tym, ze mają coś z socjopaty.  A więc co powinno przykuć naszą uwagę?

Poniżej opiszę kilka cech, na które powinnyśmy zwrócić uwagę.

Muszą natychmiast mieć to co sobie upatrzyli – nie potrafią czekać 

Życie uczy nas cierpliwości, potrafimy odroczyć w czasie jakieś przyjemności, wiemy, że nie zawsze możemy mieć  od razu wszystko czego zapragniemy. Niestety w życiu psychopaty żadnych ograniczeń  nie ma. Jego światem rządzą przyjemności, i to przyjemności natychmiast otrzymywane. To egocentryczne i impulsywne osoby, które natychmiast muszą mieć to czego pragną. Nie interesują ich konsekwencje ich “potrzeb”, liczy się tu i teraz i ich własna chwilowa satysfakcja.  Ich potrzeby są na pierwszym miejscu i muszą być szybko spełnione, w przeciwnym wypadku musimy liczyć się z ich wybuchowym charakterem.

Mają trudność z odczuwaniem emocji 

Aroganccy i agresywni często poszukują mocnych wrażeń, aby poczuć , że żyją, aby poczuć w sobie boską moc. Aby poczuć pobudzenie wystawiają się na niebezpieczne, zagrażające życiu sytuacje, a często te sytuacje sami prowokują. Nie znoszą nudy, a często zwyczajne, normalne życie ich nudzi, i dlatego poszukują większych doznań i podniet , aby poczuć jakiś smak życia. To często z nudy wywołują jakieś draki, tylko po to aby się wewnętrznie pobudzić i chwilowo rozładować.

Brak hamulców przed czymkolwiek 

Nie mają wewnętrznego głosu, który mógłby ich przed czymkolwiek powstrzymać, który mógłby powiedzieć STOP, nie rób tak. Nic ich nie powstrzymuje przed spełnieniem tego co  w danej chwili mają w głowie. Nie interesuje ich to  , że mogą kogoś skrzywdzić. Nie potrafią wczuć się w sytuacje innych osób, przyjąć perspektywy innych, ba nawet tego nie chcą. Brak im empatycznego zrozumienia. To tak jakby nie docierało do ich świadomości to, ze  robiąc coś wyrządzają komuś krzywdę. Liczą się tylko oni. Moralność to coś czego nie pojmują albo pojmują na swój sposób. Nie mają wyrzutów sumienia, ich sumienie nie odzywa się i przez to ich nie ogranicza. Mogą swobodnie działać – obierają więc dowolna drogę, nie zważając na innych. Chyba im zazdroszczę : ). Większość ludzi odczuwa dyskomfort, gdy kogoś skrzywdzi, gdy nie spełni czyiś oczekiwań – niestety psychopatów to nie dotyczy. Robią co chcą, często idąc po trupach, nie interesują ich uczucia innych. Nie odczuwają wstydu i zakłopotania.

Racjonalizują swoje zachowanie

Kiedy im się przypisuje odpowiedzialność za jakieś złe występki zawsze minimalizują swój wkład, albo co gorsze całkowicie zrzucają winę na innych, chcąc tym samym się wybielić. Tak potrafią manipulować faktami i słowami, że to z siebie robią ofiarę jakiegoś oszustwa. Inni czuja się winni tego , że ich skrzywdzili.

Opór wobec zewnętrznej kontroli

Nie poddają się żadnym zewnętrznym restrykcjom. Postrzegają innych jak kogoś kto chce im odebrać wolność, kto chce ich stłamsić i przymusić do robienia czegoś na co nie mają ochoty. Ich jedynym autorytetem, któremu ufają, są oni sami, nikt inny nie zasługuje na ich zaufanie i szacunek.

Powierzchowny urok osobisty – dobrzy manipulatorzy 

Dla nich życie to zabawa, to gra, w której zawsze musza zwyciężać. Często sprawiają wrażenie wielkodusznych, dobrotliwych, pomocnych ludzi, ale robią to tylko po to, aby osiągnąć swój upatrzony cel. Mogą prawić ci setki komplement, być hojnym darczyńca na zbiórce charytatywnej …….. ludzie im ufają, gdyż parafią wzbudzić zaufanie swoja postawą, ludzie nabierają się na ich czułe słówka i gesty. Ale gdy tylko osiągną cel, lub gdy sytuacja po jakimś czasie wyda mu się nudna, zmieniają swoje nastawienie. Nie jesteś potrzebny idziesz w odstawkę. Traktują innych przedmiotowo. To znakomici manipulatorzy, aktorstwo opanowali do perfekcji. Uroczy, dowcipni, przyciągający swoją uwagę. Potrafią zgrywać pełnych żalu i skruchy biedaków, wtedy kiedy trzeba, a w głębi śmieją się z naiwności innych.

Patologiczny kłamca 

Zakłamanie to ich drugie imię. Każdemu mogą mówić co innego, tylko po to aby stało się to czego chcą. Oszukują dla zysku, ale chyba częściej robią to dla zabawy, dla hecy, aby zrobić komuś kawał, aby pobudzić w sobie coś głębszego, aby wyrwać się z nudy. Nie interesują ich konsekwencje ich oszustw, chwilowe zadowolenie daje im pobudzenie. Nieczuli i obojętni na ludzkie uczucia kłamią bez większego zastanowienia.

Szybko wpadają w gniew – nie panują nad agresją

Ich impulsywny charakter często daje o sobie znać. Nie znoszą sprzeciwu, musi być tak jak oni sobie wymyślili. Jeżeli ktoś umniejsza ich wartość musi liczyć się z odwetem z ich strony. Siebie uważają za kogoś najważniejszego, a ty mały człowieczku powinieneś go wielbić , w przeciwnym wypadku zasługujesz na ich gniew, i to nie byle jaki. Kiedy ktoś nadepnie im na odcisk powinien mieć się na baczności. To pamiętliwe istoty, nigdy nie zapominają swoich krzywd. Będą je w sobie sączyć i podsycać, aż w penem momencie, w najmniej spodziewanym, zemszczą się. Możesz myśleć, że zapomniał, wybaczył, ale nie on swoich krzywd nie zapomina. Ich osoba jest w centrum świata, wszyscy musza jej ustępować, inaczej wpada w gniew,  a wtedy to najlepiej zejść takiej osobie z drogi. Kiedy odmówi się im spełnienia pragnienia wpadają we wściekłość, nie potrafią kontrolować swojej agresji, a co gorsza nie potrafią się do niej przyznać. Twierdzą, ze to inni wytrącili ich z równowagi, ze gdyby nie zachowanie innych oni nigdy by tak się nie zachowali. I tak oskarżają żonę, dzieci czy swoich współpracowników

Brak tolerancji na znużenie – stale poszukują mocnych wrażeń 

Jak już wspominałam nie tolerują nudy, nie potrafią usiedzieć w jednym miejscu – czują wtedy napięcie i poddenerwowanie. Stale jakby za czymś pędzili, szukali.  Aby zabić nudę mogą wywołać jakaś aferę, wszcząć bijatykę. Działają zanim pomyślą, aby tylko zaspokoić chwilowy impuls.

Nadużywanie  narkotyków czy alkoholu 

Uwielbiają szybko osiągać z czegoś przyjemność, a narkotyki to właśnie im zapewniają. Nie potrafią czekać na nagrodę, tutaj mają ja za parę chwil. W szybki i dość łatwy sposób zaspokaja swoje pragnienia, zmniejszając tym samym napięcie.

Nieustraszeni, lubiący ryzyko, uparci , śmiali i zuchwali. Lubią na innych wywierać wrażenie. Podejmują ryzyko, aby wzbudzić czyjś podziw, aby potwierdzić swoją doskonałość. Wrogo nastawieni do społeczeństwa. Zaczepliwi, zawzięci, często pełni  urazy, egocentryczni i impulsywni.  Lekceważą uczucia innych, prowokują i manipulują, często za pomocą agresji i zastraszania.   Dążą do uzyskania kontroli nad innymi, gdyż nie chcą aby to ich kontrolowano.

To tylko kilka cech psychopatów…….indywidualistów kierujących się w życiu własnymi zasadami, nie zawsze zgodnymi z zasadami większości , jednostek bardzo niezależnych, samodzielnych i  ambitnych ……………..nie lubiących wieść spokojnego, monotonnego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *